Jezírko bez filtrace a bez řas

Jezírko bez filtrace a bez řas
V dnešní době jsou velmi populární jezírka čistě jako přírodní biotopy, dokonce i bez nucené filtrace.
V dnešní době jsou velmi populární jezírka čistě jako přírodní biotopy, dokonce i bez nucené filtrace. Realizační firmy tvrdí, že vodu v nich lze samovolně přirozenou cestou udržet velmi čistou, průhlednou a zcela bez řas. Otázka zní jak dlouho. Řasy jsou jako velmi jednoduché dávnověké rostliny velmi nenáročné na prostředí a velmi rychle rostou. K rychlému množení a růstu potřebují dostatek světla (k fotosyntéze) a dostupné minimální množství přístupných živin - fosfor, dusík, uhlík a teplejší vodu. Důležitý a opomíjený parametr.
Právě průměrná teplota vody souvisí s množstvím výskytu řas. Zatímco přírodní jezera v podhůří Alp osazená vodními rostlinami, bez aktivní filtrace, výskytem řas netrpí, na území České republiky převládá teplejší klima a realizace samovolně čistícího jezera nesplní očekávání z více důvodů.
S rostoucí teplotou vody se snižuje rozpustnost vzdušného kyslíku ve vodě, který je přirozeně algicidní.
S plochou vodního díla stoupá jeho samoudržitelnost – kdo si může dovolit vybudovat na zahradě jezero o ploše 0,5 hektaru.
Vodní vegetace je náročná na údržbu. Její části (listy, květy atd.) se dostanou do vody, kde začnou tlít a obohacují zpětně vodu o živiny, vhodné k růstu řas.
Rostliny aktivně spotřebovávají stejné živiny jako řasy v relativně krátkém období vegetace a to květen až srpen. Proto bývají problémy s výskytem zelené řasy ponejvíce z jara a v pozdním létě, u vodních děl se špatnou rovnováhou koloběhu živin však bohužel celoročně.

Na základě zkušeností z posledních let se ukazuje, že zahradní jezírko bez aktivní filtrace a s pěknou vodu je na našem území spíše unikát a je velkou otázkou, zda ušetřené investiční náklady nejsou v tomto případě spíše pro zlost než pro užitek.
 

Odeslat článek známému   Vytisknout