Oprava zahradního jezírka

Oprava zahradního jezírka
Chovám v jezírku ryby. Potřebuji udělat opravu, která vyžaduje vypuštění asi poloviny vody. Jak mám po dokončení opravy vodu nejlépe doplnit, abych nenarušil rovnováhu a neuškodil rybám? Nemáme studnu, jediným dostupným zdrojem vody je vodovod.

Jedním z častých dotazů našich zákazníků je dopouštění vody do jezírka díky opravám a následné narušení rovnováhy ve vodě ve vztahu k rybí osádce. Jak na to?


Zde je otázka, zda samotná oprava nenaruší rovnováhu a neublíží rybám více než samotné dopouštění vody. Pokud je to náročnější oprava doporučujeme ryby odlovit a přemístit do kádí, kde je původní voda z jezírka a zajištěno vzduchování. Při dopuštění vody s rybami z řádu platí dodržení následujících pravidel. Eliminace teplotního šoku, eliminace reziduí desinfekce z úpravny pitné vody (zde se jedná o sloučeniny chlóru, především chlornanový anion a nově stabilnější chlordioxid). Tím že vodu napouštíme pozvolna rozstřikem na hladinu ji okysličíme a ohřejeme, rezidua desinfekce částečně vyprchá. Je dobré kontrolovat teplotu, aby rozdíl před napouštěním a během napouštění nebyl větší než maximálně 5 °C. Filtrační okruh musí být zapnutý pro dobré promísení doplňované vody s vodou v jezírku. Po dokončení napouštění doporučujeme aplikovat startovaní bakterie BAENZY. Pokud máme možnost ryby mít v kádích nějaký den, tak počkáme až se teplota v jezírku přiblíží teplotě v kádích a po následné aplikaci startovacích bakterií BAENZY můžeme ryby vypustit opatrným „ vylitím“ do jezírka.

Odeslat článek známému   Vytisknout