6 příznaků nemocných ryb v jezírku: Na co dát pozor?

6 příznaků nemocných ryb v jezírku: Na co dát pozor?
Ryby jsou téměř jako náš domácí mazlíček. Jsme u nich zvyklí na nějaké standardní chování. Jak však máme reagovat, když se toto chování náhle nebo postupně změní? V následujících odstavcích se můžete dočíst, které znaky chování u ryb nejsou v pořádku.

Dýchací obtíže
Jedním z největších problémů jsou dýchací obtíže. Pokud vaše ryba projevuje znaky dýchacích obtíží, dušení nebo dokonce troubení, kdy ryby jakoby lapají po dechu na hladině, jedná se o kritický nedostatek kyslíku ve vodě. Ten může být způsobem nevhodnými parametry jezírka i vody.

Fyziologické změny
Nejčastěji se fyziologické změny způsobené nemocí ryby se projevují na žábrech, šupinách, skřeli, očích nebo na barvě krve ryby. Takto byste měli pozorovat v těchto oblastech především změnu barev, přílišné překrvení až krvácení, otoky, ale i viditelná poškození. Tyto změny mohou být způsobené širokou škálou neinfekčních i infekčních chorob.

Útlum a snížení aktivity
Nemoci ryb se mohou projevovat například i nižší než obvyklou aktivitou, malátností, pokládání na bok nebo ztrátou orientace, rovnováhy a únikového reflexu. Pokud se od vás teda ryby nechají hladit, není to známkou toho, že vás mají rády, ale tím, že je ve vodě pravděpodobně nedostatek kyslíku nebo má voda nevhodné parametry (amoniak, dusitany a dusičnany, CO2, chlor).


Zahlenění povrchu ryby
Silná vrstva hlenu na kůži, žábrech nebo skřeli, popřípadě matný vzhled hlenu opět napovídá na problémy, které jsou způsobené obranou ryby před nevhodnými složkami obsaženými ve vodě (měď, zinek, chlor, amoniak) nebo nevhodnou hodnotou pH vody.

 
Příliš vysoká aktivita
Domníváte se, že je vaše rybka šťastná, protože si vesele skáče nad hladinu? Nemusí to být nutně pravda, možná je pro ni pouze voda k nevydržení. Za stavu, kdy se ryby chovají celkově neklidně, dělají prudké pohyby, mají svalové křeče nebo křečovité pohyby nebo dokonce bezdůvodně vyskakují nad hladinu, existuje vysoká pravděpodobnost, že se jedná o otravu (amoniak, CO2, chlor) nebo parazitické onemocnění ryb.


Změny příjmu potravy
Posledním varovným signálem, na který se zaměříme, je změna v příjmu potravy. Ve chvíli, kdy vaše ryby přijímají potravu málo nebo ji nepřijímají vůbec, může jít zpravidla o teplotní podmínky ve vodě. Optimální teplota pro kaprovité ryby (KOI kapři, jeseni, karasi,…) se pohybuje mezi 18–28°c, pro chrupavčité ryby (jeseteři) je rozmezí ideální teploty 16–23°c. Při nižších teplotách se snižuje příjem potravy ryb, což je normální. Naopak i příliš vysoká teplota vody snižuje „chuť na jídlo“ ryb, avšak při příliš vysokých teplotách může docházet i k nedostatku rozpuštěného kyslíku ve vodě, což opět může ohrožovat rybí osádku.


Co mám dělat?
Nakonec je nutné si uvědomit, zda se jedná o infekční choroby ryb nebo o neinfekční onemocnění (případně otravu). K tomu je nutné udělat vlastní „průzkum“ podle příznaků, které ryby projevují nebo se poradit o problematice s odborníkem. V situaci, kdy se jedná o infekční onemocnění, je na místě vyhledat odbornou veterinární pomoc. V případě, že se jedná o neinfekční onemocnění nebo otravu je možné si poradit i svépomoci úpravou jezírka nebo jeho vody. V tom by vám mohla pomoct i webová aplikace ryby.vodnar.cz, která se touto problematikou zabývá.

Odeslat článek známému   Vytisknout