Jak bojovat s řasou a sinicemi v jezírku

Jak bojovat s řasou a sinicemi v jezírku

Vláknitá řasa

Pokud se vám ve vodě nachází řasa, která má pevnou strukturu rostliny a roste na dně např. mezi kameny, máte v jezírku s největší pravděpodobností vláknitou řasu. V malém množství nám vláknitá řasa může pomáhat s čištěním vody, problémem je však její přemnožení, které způsobuje nepěkný vzhled jezírka. Pro odstranění doporučujeme následný postup. Nejprve co nejvíce řas mechanicky odstranit s pomocí přípravku NA ŘASY–kontakt (50–100 g/m2), který rozprášíme na místo výskytu (fólie, kačírek). Do několika minut (v závislosti na teplotě vody) jsou řasy vyneseny na hladinu, odkud je možné je mechanicky odstranit (skimmer, síťka atd.). Při kontaktu povrchu řas s přípravkem dochází k nevratnému poškození řas. Do vody se při tom uvolňuje kyslík. Po odstranění dostupné části zelené hmoty vláknitých řas aplikujte po celé ploše vodního díla přípravek NA ŘASY-systém. Jemný, sypký přípravek rozmíchejte s vodou a rozlijte po vodní ploše. Přípravek řasu účinně a selektivně likviduje a zamezuje jejímu dalšímu růstu. Po 2–5 dnech, kdy je úbytek vláknité řasy viditelný, aplikujte bakteriální přípravky BAENZY-sezóna a Baenzy-filtr. Velmi vhodné je umístit do filtrace nebo na přítok, kde dochází k cirkulaci celého objemu vody, náš sorbent FOSFOSORB na odstranění fosfátů a těžkých kovů. Dodržením uvedeného postupu docílíte 100% pěkného vzhledu vašeho jezírka či rybníčku.

Vláknitá řasaVláknitá řasa

Zelená voda – Jednobuněčná řasa

Při náhlé změně chemických vlastností vody může i při použití kvalitní filtrace dojít k zezelenání vody. Pokud vezmete do sklenice vodu z jezírka a má zelenou barvu v celém objemu, můžeme mluvit o jednobuněčné řase. K zezelenání vody dochází díky narušení chemické a biologické rovnováhy v jezírku či rybníčku, například při bouřkách atd. Pro rychlé odstranění jednobuněčné řasy využijte přípravek Na řasy-systém (vhodné pro jezírka s rybami) nebo VLOČKA jezírka (u jezírek s rybami je lepší využít Vločku jezírka pouze jednorázově, dodržet dávkování a dbát zvýšení pozornosti vůči rybám v jezírku). Vzniklý kal u dna se odstraní buď filtrací, nebo jezírkovým vysavačem. Pro dlouhodobý a biologicky šetrný efekt doporučuje aplikovat přípravek Bio2Hum a Na dusičnany, aby se z vody vyvázaly důležité živiny a nastavily se nevhodné podmínky pro růst řas. Je nutné taktéž průběžně dostatečně filtrovat vodu a čistit filtr.

Zelená vodaZelená voda

Sinice

Sinice jsou nejen velký estetický problém rybníčků a jezírek, ale v důsledku jejich přemnožení může dojít i k uvolnění cyanotoxinů, které jsou ve větší koncentraci pro ryby i pro nás toxické! Sinice je možné charakterizovat jako hrudky ve vodě, buď na hladině nebo na dně, které při jejich rozvíření jakoby „zmizí“ a které prosperují v teplých, stojatých a zásaditých vodách. Jako první krok doporučujeme změřit pH a zjistit, zda není pH nad hodnotou 8. Pokud ano, pH mírně snižte. Pokud se situace nezlepšila, můžete pro jejich rychlé odstranění využít Na Řasy-systém a Vločka jezírka (u jezírek s rybami je lepší využít Vločku jezírka pouze jednorázově, dodržet dávkování a dbát zvýšení pozornosti vůči rybám v jezírku). Vzniklý kal u dna se odstraní buď filtrací, nebo jezírkovým vysavačem. Pro dlouhodobý a biologicky šetrný efekt doporučuje aplikovat Baenzy – filtr a Fosfosorb společně s přípravkem Na Dusičnany.

Sinicesinice

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty