Jaro brzy zaklepe na dveře – jak správně nastartovat jezírko

Jaro brzy zaklepe na dveře – jak správně nastartovat jezírko
Zanedlouho se dozvíme, že se vrátili ze zimovišť tažní ptáci a spolu s prodlužujícím se slunečním svitem a stoupajícími teplotami naše jezírka nebudou čekat, až se nám bude chtít vylézt zpoza pece.

Po období vegetačního klidu začnou startovat svoji životní aktivitu všechny živé organismy v něm - plankton, vodní hmyz, rostliny, řasy a ryby a na konci března nás jezírko může překvapit biologickou rovnováhou, která se nám pranic nelíbí. Břehy poseté polorozpadlým listím a odumírajícími zbytky orobince, voda zelená díky nárůstu jednoduchých forem řas, že není vidět ponořená ruka. 

Jarní úklid
Nemusíte každoročně odbahňovat, ale jarní úklid jezírku určitě dopřejte. Uděláte významný krok v prevenci nárůstu řas. Odstraňte přebytečný kal, tlející organické nečistoty (odumřelé části rostlin, uhynulá zvířata, listí atd…)  jezírkovým vysavačem, hrubší nečistoty síťkou a podle doporučení se postarejte o pobřežní a vodní rostliny. Stříhání vodních rostlin, stejně jako například okrasných zahradních travin provádějte na jaře, nikoliv na podzim. Přebujelé rostliny omezte, aby neubíraly prostor ostatním. Odstraněný materiál nechte pár dní ležet u jezírka, aby se z nich mohli drobní živočichové vrátit zpět. Rostliny můžete přeskupit nebo dosázet tak, aby v létě vytvářely potřebný stín (polovina hladiny by však měla zůstat volná).

Spusťte akvatechniku a filtraci
V březnu se již nemusíte obávat silných mrazů, proveďte kontrolu stavu instalace rozvodů a spojů, a pokud už má voda okolo 10°C, zapněte nucený oběh se vzduchováním přes skimmer a aktivujte biofiltr přípravkem BAENZY-filtr. Do vody v jezírku rozlejte aktivovaný BAENZY-start. Prostředí dodáte paletu potřebných heterotrofních bakterií pro rozklad zbylé organické hmoty a převod organické formy amoniakálního dusíku na anorganickou, kterou následně nitrifikační bakterie v biofiltru převedou na dusík dusičnanový. Ten využijí v rámci koloběhu dusíku rostliny a fytoplankton. Pohyb vody i vzduchování zajistí dostatek rozpuštěného kyslíku, který je důležitý pro správnou funkci biofiltru a zdravý život v jezírku. Bakterie rozkládají organické zbytky již od teplot 3-12°C podle druhu a se stoupající teplotou v mělkých jezírkách uvolní do vody živiny úměrně svému počtu a množství jejich potravy. Po zprovoznění jezírka aplikujte na začátku dubna podle návodu přípravek Bio2Hum, který přirozenou cestou předchází rozbujení řas. UV lampu nezapínejte 2-5 dnů, abyste nechali bakteriím čas se usadit. Zapnutím UV lampy pak vše živé, co jí projde, zabijete a celý potravinový řetězec od zooplanktonu až po ryby zbavíte přirozené potravy, tak to zvažte. Voda se dá udržet pěkná i bez ní.


Základní parametry vody
Kontrolujte parametry vody alespoň 2x měsíčně nebo při změnách vzhledu. Jezírkový TESTER 5v1 ukazuje nejdůležitější hodnoty. pH řešte, pokud je voda příliš kyselá (pH menší než 6) nebo pění, vyměňte 1/4 vody v jezírku – případně použijte přípravek pH plus. S příliš zásaditou vodou (pH nad 8) si poradíte přidáním dešťové vody nebo přípravkem pH minus. Obsah dusičnanů nad 20mg/l snižte umístěním sáčku Na dusičnany na odvod vody z vícekomorové filtrace. A rovnou tam dejte i Fosfosorb, o nedostatek fosfátů ve vodě se bát nemusíte, navíc množství sinicí ve vodě je úměrné zvýšenému obsahu fosfátů. Optimální hodnota tvrdosti vody by měla být v rozsahu 7 až 20°dGH. Při napouštění jezírka ze studny můžete použít ZMĚKČOVAČ a menší než doporučené množství BIOSOILu. Obsahuje huminové látky, které zabrání vysrážení železa do rezavého zákalu. Naopak – pokud používáte měkkou dešťovou vodu, je vhodné použít přípravek Na stabilitu – ten vodě dodá minerály a stopové prvky.

Ryby
Jakmile má voda v jezírku stabilně teplotu nad 10 – 11 °C, můžete začít ryby po malých dávkách (1/3 – 1/4 běžné dávky) krmit kvalitním krmivem. Ryby, které jste nechali přezimovat v teplejším prostředí, dejte do jezírka, až voda dosáhne teplot kolem 12-15 °C, přičemž je nechte postupně aklimatizovat. O krmivech píšeme zde, naše krmiva KOI senior, KOI junior a Karasi,… jsme připravovali především s ohledem na vhodný poměr a složení bílkovin, tuků a cukrů spolu s obohaceným obsahem vitamínů a mikroprvků a co nejlepší stravitelnost, aby odpadní látky nezatěžovaly vodu. Jak se nám to povedlo, můžete vidět zde (video Přibyl). Nezapomeňte na RybaFit pro zdraví a vzhled a nově také RybaMls pro radost.   

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty