Biologický přípravek pro odbourání nadměrného množství organických látek a zamezení produkce jedovatých plynů pod ledem v zimních měsících.
+420 774 404 143 | |
Volejte PO-PÁ 7-14:30 |
Výtvarníci a fotografové ho zbožňují, děti milují brodit se v něm jako v závěji. I majitelům zahradních jezírek se záplavy podzimního listí líbí – ale ne na vodní hladině! Ta zlatavá nádhera totiž dokáže živým obyvatelům jezírka udělat ze života peklo. Zvlášť před a v zimě.
Odborníci jsou si dobře vědomi toho, co napadané listí dokáže provést s vodou, a proto důrazně nedoporučují budovat jezírko v blízkosti stromů. Alespoň ne těch, které svou korunu lehkomyslně odhazují při sebemenším záchvěvu větru (i když je pravda, že stromy zároveň stíní a chrání tedy jezírko a jeho obyvatele v horkém létě před přímým slunečním svitem). Jenže ne každý má tak velkou zahradu, aby vítr nesvedl nějaké to listí na hladinu přivát.
Proč je listí v jezírku (nejen na podzim) takový strašák?
Z jednoduchého důvodu: ve vodě tlí, takže vytváří hnilobné plyny, které ohrožují na životě všechny živé obyvatele podvodní říše, rostliny i ryby. Proto listí na březích jezírka průběžně shrabávejte a to napadané do vody co nejrychleji vylovte. Nyní na podzim je životně důležité, abyste jezírko při přípravě k zimnímu spánku pořádně vyčistili.
Pod hladinou číhá záhuba
V zimě se totiž situace ještě dále vyostřuje. Kdybyste neudělali pořádek a dovolili, aby se hladina jezírka v mrazivém období proměnila v neprostupnou ledovou krustu, kyslík by neměl šanci proniknout dovnitř a plyny by naopak neměly kudy odcházet ven. A to by znamenalo rozsudek smrti udušením pro ty, kdo žijí pod vodou.
A tak krutý konec byste určitě nepřáli ani svému nepříteli, natož milým vodním bytůstkám, které vás svou přítomností těšily celou sezónu během odpočinku u jezírka!
Najměte si záchranáře
Nechcete-li být obviněni z napomáhání k vraždě (byť pouze svým svědomím), pořiďte si ty správné svědky, kteří potvrdí vaši snahu postavit se zlu:
● jezírkový vysavač
Zbaví dno vašeho jezírka nejen listí, ale také řas, odumřelých rostlin, kalu, mrtvého hmyzu. Zkrátka všech organických nečistot, které by mohly způsobit ve vodě paseku. Výkon vysavače vyberte podle velikosti jezírka.
● podběrák nebo síťka
Budou se vám hodit při odstranění větších nečistot.
Abyste vypudili na hladinu i ty, které se schovávají u dna a stěn jezírka, aplikujte Vodnářův přípravek NA ŘASY kontakt. Ten vám do pár minut (rychlost působení závisí na teplotě vody) pošle listí, řasy, rostliny a všechny organické zbytky v podobě kalu na hladinu, odkud je snadno seberete ručně, anebo se zachytí ve skimmeru (nezapomeňte ho proto pravidelně čistit!).
NA ŘASY kontakt funguje nejen jako záchranář, ale také preventivně. Uvolňuje do vody peroxidový kyslík, který udržuje biorovnováhu v jezírku. Rychle zpacifikuje každou organickou nečistotu, která se mu dostane do spárů, a udržuje tak hladinu kyslíku pro dýchání.
● nůžky
Speciální jezírkové nůžky mají dlouhou násadu, takže s nimi snadno ostříháte odumřelé části rostlin hluboko pod vodou, ale také nad hladinou.
● síť
Slouží k zakrytí hladiny jezírka, takže pak stačí z ní jednou za čas vysypat napadané nečistoty. Ušetříte si práci s ručním sbíráním listí z vody.
Hodné bakterie proti zlým
Zlatým hřebem podzimního smejčení jezírka je aplikace biologického přípravku BAENZY na zimu. Jeho bakterie fungují jako hlídači a bojovníci v jednom. Spolehlivě zneškodní veškeré přebývající organické látky v jezírku, které by jinak otravovaly vzduch podvodní flóře i fauně.
Bleskově okupují důležitá místa v jezírku, aby mohly včas zasáhnout všude, kde je to zapotřebí. Jen je musíte do jezírka vysadit včas, aby měly dost času rozmnožit se. Ideální doba je ve druhé polovině října.
Hladina jako rozbité zrcadlo
A co dělat, abyste zabránili zamrznutí jezírka? Nejlepší by bylo vypustit vodu, ale to si mohou dovolit jen majitelé okrasných jezírek bez živočichů a rostlin. Naštěstí jsou tu i jiné „fígle“:
● Jestliže meteorologové očekávají krutou zimu a velké mrazy, zakryjte hladinu větvemi, kusy dřeva či dokonce polystyrénovými deskami.
● Proti zamrznutí umístěte do jezírka otep větví či svazek slámy, aby mohl pod vodu proudit vzduch.
● Stejného efektu dosáhnete ostříháním dutého rákosu kousek nad hladinou. Zaschlé stonky budou fungovat jako přirozené průduchy pro výměnu vzduchu.
● Pořiďte do jezírka topné tělísko nebo vzduchový kompresor, který víří hladinou a zabraňuje zamrznutí. Finančně nejnáročnějším, zato ideálním řešením je čerpadlo.
Když přes všechnu vaši snahu jezírko zamrzne, rychle zasáhněte, nikdy však neberte do ruky sekyru. Jen byste pocuchali rybám nervy a nejspíš také poškodili jezírkovou fólii. Mnohem lepší je udělat otvor do ledu s pomocí tepla.
Ubytujte je v suchu a teple
Když je řeč o přezimujících rybách a rostlinách, samozřejmě máme na mysli jen ty otužilé, které před mrazem ochrání minimálně metrová hloubka nádrže (je-li vaše jezírko mělčí, musíte před zimou evakuovat všechno živé bez výjimky). Z ryb mohou zůstat běžné druhy, jako kapři, tresky, amuři, z rostlin pak puškvorec, blatouch nebo kosatec. Želvám, tropickým květinám a akvarijním rybkám bude lépe pod střechou, ve světlém sklepe nebo zimní zahradě, kam na ně mráz nedosáhne.
A jestli jsme dosud mluvili o přežití živých tvorů, zmiňme se na závěr o technickém vybavení jezírka, kterému také nesvědčí teploty hluboko pod nulou. Pro UV lampu, jezírkový filtr i čerpadlo je nejvhodnějším zimovištěm suchý sklep nebo dílna.
Hotovo? Skvělé! Takže tu máme happy end. Svým hrdinským úsilím jste zachránili nejeden život a obyvatelé vaší zahradní oázy vám tuto péči jistě oplatí. S radostí budou zdobit jezírko i další sezónu. Na jaře na viděnou!
Biologický přípravek pro odbourání nadměrného množství organických látek a zamezení produkce jedovatých plynů pod ledem v zimních měsících.
Přípravek NA ŘASY kontakt působí takřka okamžitě. Do několika minut, v závislosti na teplotě vody, jsou řasy vyneseny na hladinu, odkud se mechanicky odstraní pomocí síťky, skimmeru, apod.