Testovací proužky 10 ks změří hodnotu pH, celkovou tvrdost vody (GH), karbonátovou tvrdost (KH), dusitany (NO2) a dusičnany (NO3). Jednoduchým návodem zjistíte hodnoty snadno a rychle. Optimálními…
+420 774 404 143 | |
Volejte PO-PÁ 7-14:30 |
U čisté vody jsme zvyklí považovat hodnotu pH 7 jako vhodnou a nezávadnou, nicméně v případě zahradních jezírek a živé vody v nich je škála pH daleko diverznější. Přirozené pH v zahradním jezírku se pohybuje v rozmezí 6-8 a mění se v průběhu dne, podle aktuálního ročního období a je rozlišné i mezi hladinou a dnem. Seznamte se proto předtím, než změříte pH a začnete zděšeně přisypávat pH plus nebo mínus, s přirozenými cykly pH v jezírku.
Výkyvy pH v průběhu dne
pH je ovlivňováno ve vodě rozpuštěnými ionty H+ (snižuje pH) a OH- (zvyšuje pH), které mimo jiné souvisí se spotřebou oxidu uhličitého (CO2) fytoplanktonem (sinice a řasy) a vodními rostlinami. Během dne dochází ke spotřebě CO2 těmito organismy pro svůj růst, roste poměr OH- ve vodě, pH vody se zvyšuje.
Nad ránem dochází k rozkladu části organické hmoty, během kterého se do vody opět dostává CO2, který fytoplankton a rostliny bez světla a fotosyntézy nevyužijí. Do vody se dostává H+ a pH vody klesá.
Vysvětlení pro nadšence:
CO2 (oxid uhličitý) + H2O (voda) ↔ H2CO3,
H2CO3 ↔ H+ + HCO3
HCO3- ↔ H+ + CO32-
Výkyvy pH během ročních období
Na začátku jara dochází k tání sněhu i k častým dešťům, během kterých se do vody dostávají živiny (CO2 i další kyselé látky), které mají za následek nižší hodnoty pH vody v jezírku i přes rostoucí teplotu a bujení organismů.
Ke konci jara a během létě nastává období masivního růstu zelené biomasy (fytoplankton, vodní rostliny), které mají za následek standardně vyšší hodnoty pH oproti chladnějším měsícům.
Podzimem končí vegetační období většiny vodních rostlin, které nemají potřebu přijímat živiny, naopak nepřímo vodu o živiny obohacují. Postupně se přes zimní období až do jara drží pH vody na nižších hodnotách.
Rozdílné pH mezi hladinou a dnem
V případě větších vodních nádrží a jezer se lze setkat s rozdílnými hodnotami pH v různé hloubce vody především v letním období. U hladiny se setkáváme zpravidla s vyššími hodnotami pH, což je spojené s rozkladem živin (CO2), které je mnohem výraznější na hladině. Ve velkých nádržích může být mezi hladinou a dnem rozdíl v pH až o 2 stupně. U menších zahradních jezírek však bývá rozdíl zanedbatelný.
Radostné chvíle s jezírkem přeje
váš Vodnář
Testovací proužky 10 ks změří hodnotu pH, celkovou tvrdost vody (GH), karbonátovou tvrdost (KH), dusitany (NO2) a dusičnany (NO3). Jednoduchým návodem zjistíte hodnoty snadno a rychle. Optimálními…
Přípravek na snížení pH vody v jezírku. Vodný roztok přípravku pH minus reaguje kysele, a proto se s ním snadno upravuje pH z vyšších hodnot na optimální hodnotu pH vody.
Přípravek na zvýšení pH a alkality v jezírku. Vodný roztok přípravku pH plus reaguje zásaditě, a proto se s ním snadno upravuje pH z kyselých hodnot na optimální hodnotu pH vody a rovněž zvyšuje…