Ryby v jezírku, krmení, ošetření

Ryby v jezírku, krmení, ošetření
V této reportáži se podrobněji zaměříme na jezírko, kde chováme ryby. Jak o ně správně pečovat? I o samotné jezírko? Mrkněte se.
Samozřejmě základní péčí o ryby je krmení – určitě je milou zábavou ryby při krmení pozorovat, ale především se soustředíme na správnou výživu. Krmiva vybíráme podle konkrétního druhu ryb, máme-li v jezírku více různých ryb, každé potřebují svoje krmivo. Vybírat můžeme ze sortimentu pro krásné koi kapry, dravé jesetery, karase anebo pak máme směs, kterou mohou konzumovat společně závojnatky, jeseni a drobné rybky. Právě pro tuto skupin rybiček je důležité, aby krmivo bylo drobnější, volně plavalo a mohly je snadno sebrat a sežrat. Pokud se rybky v jezírku rozmnoží a vnitřní prostředí jezírka je zdravé, pak najde rybí potěr dost planktonu a další přirozené potravy.

Krmivo pro koi kapry by mělo obsahovat nejjakostnější suroviny. Musí pečovat nejenom o výživu, ale také o podporu imunity. Dále se u koi kaprů zaměříme na syté vybarvení, správná výživa jej výrazně ovlivní. Současně u koi kaprů budeme rozlišovat, zda krmíme starší dospělé kapry, nebo mladé, kteří potřebují také dodat růstové látky. Krmivo musí být vyváženo tak, aby ryby zužitkovaly vše. Přebytky by zatěžovaly filtraci a znečišťovaly jezírko. Správné krmivo také nesmí nadměrně zatěžovat játra a ledviny ryb.

Důležité je sledovat teplotu vody, jelikož ryby jsou studenokrevné a jejich metabolická aktivita přímo závisí na teplotě okolí. Při teplotách 10 – 15 °C krmíme koi jednou až dvakrát týdně. Po oteplení vody nad 15 °C krmíme jednou denně, nejlépe ve stejnou dobu. U teplot 20 - 25 °C jsou koi kapři nejaktivnější a můžeme krmit do sytosti, kolik sami pozřou. Nad 28 °C ryby přestaneme krmit! Jeden kilogramový kapr by měl přijmout v krmné dávce 15 až 20 gramů krmiva.

Při společném chovu s ostatními rybami nejprve krmíme ostatní ryby plovoucím krmivem a asi po čtvrt hodině krmíme jesetery. Krmivo pro jesetery se potápí a obsahuje více tuku. Budeme rozlišovat, zda krmíme jesetery do 40 cm nebo jesetery velké, dospělé nad 40 cm. Intenzita krmení dle teploty vody je obdobná jako u koi, ale jesetery přestaneme krmit již při teplotě nad 25 °C (hrozí rozklad nezkonzumovaného krmiva a deficit kyslíků u dna).

Krmíme v malých dávkách, aby ryby pozřely veškeré plovoucí krmivo. Nemůžeme-li krmit, například o dovolené, ryby prostě nedokrmujeme, vystačí si s úlovky z jezírka. Samozřejmě podle počtu ryb v jezírku také volíme vhodné balení krmiva.

Krmivo před podáváním můžeme ještě obohatit vitaminovým doplňkem s aminokyselinami, aby byly ryby stále v dobré kondici. Zaměříme se, aby doplňky obsahovaly pouze přírodní produkty (kvůli rybám, ale i kvalitě vody v jezírku). Pozitivem je také obsah česneku, který příznivě působí na zažívací systém ryb a současně ničí parazity. Extrakt rakytníku zvyšuje celkovou imunitu ryb a u koi zlepšuje jejich vybarvení. Jednobuněčná řasa chlorela je zásobárnou vitamínů a minerálů. Doplněk vitaminů stačí jednoduše nastříkat na krmivo před podáváním, lahvičku protřepeme, stříkneme 10 ml na 1 kg krmiva, necháme vsáknout do krmiva a podáváme. Doplněk se používá vždy na jaře, aby se ryby dostaly do správné kondice nebo po léčbě ryb. Ideální dobra je 5 týdnů a minimální 2 týdny.

Snad nás nepřekvapí, že i ryby mohou onemocnět. První příznaky jsou apatie a nechutenství, také mohou mít povlaky po těle, nebo se třou o folii a kameny v jezírku. Jenže moc nám toho o své chorobě nepoví, tak využíváme raději širokospektrální přípravky, které působí zároveň na parazity, houbová onemocnění i bakterie. Léčebné přípravky také používáme při násadě nových ryb jako prevenci.
V konkrétním případě aplikujte 50 ml léčivého roztoku na každých 1000 litrů jezírkové vody, poté každý třetí den poloviční dávku tedy 25 ml na každých 1000 litrů jezírkové vody. Přípravek rozmícháme v plastovém kbelíku (1:20) s vodou z jezírka a zajistíme rovnoměrné promíchání v celém objemu jezírka.

A bez ohledu na počet ryb v jezírku, když je máme nebo nemáme, je v průběhu května stále čas bojovat proti řasám v jezírku!
 
Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty