Teplá nebo studená? Tester vám o vodě v jezírku prozradí mnohem víc

Teplá nebo studená? Tester vám o vodě v jezírku prozradí mnohem víc
Jako ti, kdo pečují o zahradní jezírko, potřebujete jednu pomůcku naléhavěji než ty ostatní, a sice tester. Můžete mít ve sklepě zásobu účinných přípravků, ale jsou vám málo platné, když nedokážete určit dávkování, jež se odvíjí od aktuálních parametrů vody. Jedině měřením zjistíte, jestli je třeba zvýšit pH jezírkové vody, snížit celkovou tvrdost nebo cokoliv dalšího. S testerem od Vodnáře budete mít pod kontrolou pět zásadních hodnot.

Teplá nebo studená? Taková informace týkající se vody stačí uživatelům koupacího jezírka nebo bazénu, ale pro majitele je to málo. Bazén a zahradní jezírko mají jedno společné: aby mohly fungovat, jak od nich očekáváte, musí v nich vládnout biologická rovnováha. A vaším hlavním úkolem tu je ji na jaře nastavit a pak celou sezónu udržovat v normě všechny parametry vody. Bez testeru se tedy neobejdete.

Zatímco bazénová voda je územím nikoho a nemá žádné stále obyvatele (snaha o obsazení lákavého vodního teritoria neustává, nicméně řasy a další nežádoucí „squattery“ udržuje v uctivé vzdálenosti bazénová chemie), zahradní jezírko je jako velký rušný dům se spoustou obyvatel z rostlinné i živočišné říše. V jeho vodě je živo, a kromě nečistot, jež se sem podobně jako do bazénové vody dostanou z okolí, se v jezírku zcela přirozeně vyskytují odumřelé zbytky rostlin nebo přebytečné rybí krmivo.

Filtr v hlavní roli

Jezírko je však specifické tím, že s ohledem na zachování života jeho obyvatel nelze k likvidaci nechtěného použít výkonnou bazénovou chemii.
Samozřejmě i jezírko má u Vodnáře svou účinnou „kosmetickou řadu“, jež bere ohled na jeho vodní obyvatele. Čistota a biologická nezávadnost vody však leží hlavně na bedrech kvalitního filtračního systému a přípravky jsou pouhými doplňky (jakkoliv důležitými). Kdy a jak je máte použít, zjistíte při pravidelných a pečlivě prováděných kontrolách kvality vody. Díky nim budete moci zasáhnout hned, jakmile zjistíte, že něco není v pořádku.

Co potřebujete měřit?

Vodnářem vyvinutý jezírkový tester měří pět nejdůležitějších parametrů vody: pH, karbonátovou tvrdost (KH), celkovou tvrdost (GH), dusitany (NO2) a dusičnany (NO3). Jaké hodnoty jsou v normě a kdy je už záhodno je upravit? Vezměme to popořádku:

pH

Hodnota pH, která vypovídá o kyselosti a zásaditosti, je zcela zásadní pro všechny živé v jezírku. Určuje chemickou formu látek, jež jsou ve vodě obsaženy, ovlivňuje dostupnost CO² pro rostliny a také zásobování vody kyslíkem.
Pohybuje se na stupnici od 0 do 14, přičemž čistou vodu s pH 7 označujeme jako neutrální. Pro vaši představu: kohoutková voda se na stupnici pohybuje mezi 7,0 a 7,5. Hodnota pH v jezírku má být ideálně 7,0-8,0. Pokud vám tester ukáže pH 6 nebo 8,5, je nejvyšší čas zasáhnout a vrátit hodnotu do normy. Kdybyste nechali pH ještě více klesnout či stoupnout (nad 9,0), riskujete vážné zdravotní komplikace u ryb a možná i jejich uhynutí. Vysoká hodnota pH speciálně v kombinaci s vysokými hodnotami dusitanů a dusičnanů umožňuje vznik čpavku, který ryby spolehlivě usmrtí. Protože se pH vody mění i během dne (například vlivem dešťových srážek), měřte vždy ve stejnou denní dobu a na stejném místě.

karbonátová tvrdost – celková alkalita (KH)

O vodě říkáme, že je buď tvrdá, nebo měkká. Mluvíme de facto o množství rozpuštěných minerálních látek, kdy jich je v prvním případě hodně, ve druhém málo. Tvrdost vody je však místo od místa jiná, záleží vždy na tom, zda upravuje voda povrchová (z přehrad), nebo podzemní (z vrtů), případně z obou zdrojů. U ze studní a vrtů ovlivňuje výslednou tvrdost charakter podloží, kterým voda protéká. Vápenatá půda tedy produkuje tvrdou vodu, naopak jako velmi měkkou označujeme dešťovou vodu – proto, že nepřijde do kontaktu s horninovými vrstvami, kde se tvoří vápník, hořčík a jejich anionty.

U zahradních jezírek rozlišujeme dva parametry tvrdosti: celkovou tvrdost (GH) a karbonátovou tvrdost (KH, označuje se též jako uhličitanová).

Karbonátovou tvrdost způsobují uhličitany (hydrokarbonáty) vápníku a hořčíku. Tato tvrdost je nejzásadnějším parametrem, chceme-li zabránit kolísání hodnoty pH. Koncentrace uhličitanů vápníku a hořčíku by se měla pohybovat v rozmezí 5-12° KH. Optimální hodnota je okolo 8°KH, protože od tohoto bodu se již nemění pH a zároveň vyšší tvrdost vody nevadí ani rybám.

celková tvrdost (GH)

Celková tvrdost vody udává koncentraci rozpuštěných solí vápníku a hořčíku. Tyto minerální látky jsou důležitou stavební látkou, kterou potřebují ryby a rostliny pro zdravý růst. Voda v jezírku by měla mít tvrdost (obsah solí) v rozmezí 8-14°dGH nebo 1,5-2,5 mmol/l (1 mmol/l odpovídá 5,61 německého stupně dGH).

dusitany – nitrity (NO²)

Dusitany značí fekální znečištění, proto jsou vysoce toxické a pro živé obyvatele jezírka znamenají ohrožení na životě. Chováte-li v jezírku KOI kapry, tester by měl ukázat jako maximální hodnotu NO² 0,1 mg/l.

dusičnany – nitráty (NO³)

Ač je nitrát obecně považovaný za neškodnou látku, obsah dusičnanů v zahradním jezírku s rybami by se dlouhodobě měla pohybovat pod limitem 10 mg/l. A měli byste vědět, že menší KOI kapři reagují na vysoký obsah dusičnanů hůře než větší.

Obsah nitrátů 50 mg/l je mezní hodnota, za níž už začíná proměna dusičnanů zpět na nebezpečné dusitany. Přemíra dusičnanů signalizuje, že systémově není něco v pořádku a jedná se tedy o špatný proces denitrifikace.

Používejte vodu ze známého zdroje
Chcete-li se vyhnout větším problémům, nedopouštějte jezírko vodou z neznámého zdroje. Voda v řece, ve studni či v potoce dokáže zcela rozhodit biologickou rovnováhu, s jejímž nastavením jste si dali na začátku sezóny takovou práci.

Obecně se dá říci, že jakou vodu pijeme, taková se hodí i do jezírka – jen její tvrdost musí být malinko jinde. Ale to už teď víte. Máte přece tester a o naměřených hodnotách víte všechno.  
 

Odeslat článek známému   Vytisknout